Размјена искустава и унапређење сарадње између предузетница у региону, циљеви су „Прве конференције женског предузетништва у Републици Српској“, која је одржана данас у Административном центру Владе РС у Бањој Луци.
На почетку Конференције истакнуто је да су жене оснивачи или власници у 26 одсто укупног броја регистрованих привредних друштава у Републици Српској, а захваљујући институционалној подршци женско предузетништво је присутно у свим сегментима индустрије.
Министар индустрије, енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић рекао је да су захваљујући и женском предузетништву остварени резултати вриједни пажње, попут раста БДП-а од 3,5 одсто 2016. године, а слично се очекује и ове.
– Није цљ само подстицање предузетништва у услужним дјелатностима, него и предузетништва које је усмјерено на производњу и увођење нових технологија – казао је Ђокић.
Према његовим ријечима, Република Српска је у периоду од 2011. до 2016. године, подржавајући сектор малих и средњих предузећа, инвестирала око 640 милиона КМ.
– Око 88 милиона КМ пласирано је посредством Министарства. Трудићемо се да политику директног подстицаја радимо и наредне године – рекао је Ђокић и додао да конференцијом желе дати нову смјерницу за израду стратегије о женском предузетништву која би обухватала период до 2020. године и којом се жели нагласити важност улоге жене у предузетништву, те развити нове методе које до сада нису биле довољно заступљене у пословној пракси.
Директор Привредне коморе Републике Српске Драгица Ристић навела је да су жене најчешће заступљене у услужним дјелатностима, али да статистика није увијек вјерна, јер је много жена које су већ на другој или трећој позицији неког привредног друштва и својим пословима знатно доприносе пословним успјесима.
– Привредна комора годинама ради на оснаживању женског предузетништва, промоцији, едукацији и повезивању са потенцијалним партнерима на другим тржиштима. Још 2014. године конституисан је Савјет за женско предузетништво РС, с циљем стварања институционалног оквира подршке женском предузетништву – изјавила је Драгица Ристић.
Директор дрвне индустрије „Бор“ Градишка Милена Врховац, као предузетник у прерађивачкој индустрији, поручила је женама да буду храбре и идеје спроведу у дјело, јер постоји институционална подршка на свим нивоима.
Она је навела да њена фирма 62 одсто производње извози на тржиште ЕУ и да процедуре које треба спровести у фирми нису захтјевне да би се стекли стандарди неопходни за извоз.
Мартина Ротим из Европске банке за обнову и развој навела је да у оквиру ове банке 16 година дјелује одјељење које се бави савјетовањем за мала и средња предузећа.
– Програмом суфинансирања, подржали смо више од 900 пројеката. Нажалост, десет одсто се односило на пројекте фирми у којима су жене директори – рекла је Ротимова.
У пленарном дијелу одржана су два панела „Правни оквир и институционална подршка женском предузетништву у РС и региону“ и „Искуства жена предузетница у РС и региону“.
Након пленарног дијела, у оквиру Европске мреже предузетништва, одржани су билатерални сусрети на којима је учешће пријавило више од 170 учесника из Србије, Хрватске, Словеније, Црне Горе, Федерације БиХ и Републике Српске.
Конференција је окупила више од 240 учесника, а организовали су је Министарство индустрије, енергетике и рударства Републике Српске, Привредна комора Републике Српске, Подручна привредна комора Бањалука, Републичка агенција за развој малих и средњих предузећа, уз подршку ЕБРД-а и Њемачком организацијом за техничку сарадњу.